Novinky v diári 2020: Pevnejší obal

Pevnejší obal

Mnohí z nás dávajú svojim diárom zabrať a vystavujú ich bojovým podmienkam. Tento rok sme pre Vás pripravili pevnejší obal z papiera s väčšou gramážou, ktorý bude aj laminovaný, čo ešte zvýši jeho odolnosť ?

Prečo sme sa rozhodli pre drôtenú kartónovú väzbu?

Zvažovali sme aj iné druhy väzieb, ako napr. knižné dosky. Každopádne sa nám minulý rok veľmi osvedčila drôtená špirálová väzba. Tú sme chceli pokiaľ možno zachovať.

Alternatíva #1: Lepená väzba (ako paperback).

Toto prevedenie bolo úplne prvé, nad ktorým sme uvažovali, lebo je to taká klasika. Tento nápad nám vydržal iba po prvý testovací nátlačok, kedy sme zistili, že toto riešenie by malo viacero veľkých nevýhod:Diár by sa sám zatváral. Nedal by sa preklopiť tak, aby otvorený nezaberal na stole plochu A4ky ale iba A5ky. Našli by sa aj ďalšie, no už tieto dva boli dostatočným dôvodom na to, aby sme od tohto riešenia upustili.


Alternatíva #2: Kombinácia drôtenej a knižnej väzby

Tejto alternatíve sme boli veľmi naklonení, pretože by bola o dosť odolnejšia, ako papierová obálka a mala by výhodu, že by ležala pekne na stole a dala sa pohodlne listovať. Tak ako tá naša drôtená väzba s papierovou obálkou. Je tu však jedna veľká nevýhoda, ktorú sme si našťastie včas uvedomili.. Nedal by sa preklopiť tak, aby otvorený nezaberal na stole plochu A4ky ale iba A5ky. Dosť sme to zvažovali a povedali sme si, že je to príliš dôležitá vlastnosť diár, ktorá by mohla zhoršiť efektivitu práce s diárom, čo je horšie ako poškodený obal.


Alternatíva #3: Tvrdé knižné dosky s drôtenou väzbou, bez prekrytia špirály

Takáto väzba sa nám zdá do budúcna ideálna, lebo kombinuje to najlepšie zo všetkých ostatných. Mala však pre nás zatiaľ jednu veľkú nevýhodu. Bola tak finančne náročná na výrobu, že pri počtoch kusov diárov, ktoré my zatiaľ dávame vyrábať, by sme boli nakoniec v strate.. Ak by si však náš diárik rok od roka získal viac a viac priaznivcov, tak by sme mohli vyrobiť viac kusov diárov a tým by snáď mohla klesnúť aj cena výroba jedného takéhoto kusu diára. Prípadne ak toto čítaš a máš vlastnú tlačiarenskú firmu, ktorá by takéto niečo vedela za prijateľnú cenu zabezpečiť, tak sa kľudne ozvi ?
Zatiaľ sa teda držíme čo najtvrdšieho papiera / kartónu s laminovaným povrchom a veríme, že bude dostatočne pevný aj pre tých najaktívnejších terénnych používateľov ?